Cizinec pracující načerno, Běžný účet

19.6.2018 Běžný účet

Pokračování dotazu č. 4798: Přítelkyně samozřejmě pracuje, bohužel bez smlouvy. Ale byt včetně nájemní smlouvy na její jméno trvale má. Pomohla by to?

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Práce načerno Vám na solventnosti spíše ubere než přidá, takže toto doporučuji nezmiňovat. Pomohl by trvalý pobyt. Obávám se, že nájemní smlouva dostatečná nebude. Banka u cizinců pro otevření účtu velmi často požaduje doložení příjmu (stejně např. k Čechům přistupují německé banky). Jenže ten s prací načerno nedoložíte.

Práce načerno nemá budoucnost, přestože lze takto ušetřit na daních. Nezískáte hypotéku na vlastní bydlení, nebudete mít nárok na mateřskou (o důchodu ani nemluvě), po čase Vás z evidence vyškrtne úřad práce a budete si stejně muset platit zdravotní pojištění. V dnešní době nulové nezaměstnanosti najdete velmi snadno dobře placenou práci. Často i bez vzdělání a praxe. Firmy berou s trochou nadsázky každého, kdo napočítá do pěti. Není právě teď ta správná chvíle na změnu zaměstnavatele? Získat pracovní smlouvu nebude problém.