Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #15875, Dala jsem podvodníkům přístupové údaje

Dala jsem podvodníkům přístupové údaje, Podvod

14.11.2021 Podvod

Dobry den, stala se nam neprijemna situace, kdy jsme bohuzel byli obetmi podvodnych SMS s hlavickou CSOB. Coz je i banka, u ktere mame ucet. Klikli jsme nevedomky na odkaz, diky kteremu nam byl z uctu odcizen nemaly obnos. Banka se k cele zalezitosti postavila stylem, ze jde o nasi chybu (ano, klikli jsme my, ale sms prisla ihned po interetove platbe a sms se tvarila jako ze platba neprobehla), tudiz nas nenapadlo, ze se jedna o podvod a ze to mame nahlasit na policii. Dle meho ale musi byt banka pojistena i pro tento pripad, kdyz se jedna o hackera a take ze je banka nedostatecne zabezpecena, kdyz lze takto napadnout int. bankovnoctvi. S jakym vyssim organem lze celou situaci resit, aby nam banka obnos vratila a vymahala si po zlodejich sama? Jakakoliv jina banka nam sdelila, ze by tento postup nemela. Jsme uz zoufali, protoze se nic nedeje a jedna se opravdu o desitky tisic, nad kterymi nemavnete rukou. Dekuji za pripadnou radu.

Dobrý den,

takovýchto podvodných SMS a emailů dostávají lidé denně stovky. Nejedná se o útok hackera na banku. Jde o trik podvodníků, kteří se snaží oklamat Vás (nikoliv banku). Je to stejné, jako kdyby Vás na ulici zastavil podvodník a řekl "jsem z ČSOB, dejte mi přístupové údaje ke svému účtu". Za vaše jednání banka ručit nemůže, a proto Vám tuto škodu (kterou nezpůsobila banka ale Vy svou chybou) uhradit nemůže. Vše je třeba nahlásit Policii ČR a škodu vymáhat po pachateli v civilním řízení (bude-li pachatel dopaden).

Jiná situace by byla, pokud by např. hacker napadl banku, důsledkem čehož by z vašeho účtu zmizely peníze. To by bylo pochybení banky, které by Vám bylo plně kompenzováno. Váš případ je ale bohužel jiný. Podvodník se vydával za banku a bohužel úspěšně z Vás dostal citlivé údaje pro vybrání peněz z účtu.