Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #11612, Daň z příjmu a nízké příjmy od více zaměstnavatelů

Daň z příjmu a nízké příjmy od více zaměstnavatelů, Daně

30.10.2020 Daně

Dobrý den, mám zaměstnaneckou smlouvu, brigádu na dohodu do 10 000 Kč a nyní i smlouvu o dílo za 25 000 Kč. A mám další brigádu, i jiné firmy, které mi dávají možnost úvazku jen se smlouvu o dílo. Můžu podepsat i druhou smlouvu s tím, že to bude patřit do nezdanitelných příjmů? Nebo můžu vydělat max 5 000 Kč?

Dobrý den,

od daně z příjmu jsou osvobozeny příležitostné příjmy do 30 000 Kč ročně. Důležité je slovo "příležitostné". Soustavná činnost (byť po menších částkách u různých firem) osvobozena od daně z příjmu není.

Nezapomeňte, že každá osoba má nárok na základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč/rok. Až do celkového příjmu 124 000 Kč ročně tak žádné daně neplatíte. Studenti mají nárok na další slevu za studium, atd. U dohod do 10 000 Kč (DPP) bez podepsaného prohlášení poplatníka (které můžete mít podepsané současně jen u jednoho zaměstnavatele) Vám zaměstnavatel pravděpodobně odvádí srážkovou daň ve výši 15%. Máte-li více DPP do 10 000 Kč současně, celkový příjem nižší než 124 000 Kč a nepodáváte Přiznání k dani z příjmu, obíráte sama sebe o daňové přeplatky, které by Vám FÚ vracel vždy během dubna-května následujícího roku.

Daňového přiznání se nebojte. Zejména u menších příjmů je často výsledkem nulová daňová povinnost, resp. obvykle i daňový přeplatek.