Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #6227, Daň z příjmu a sleva na studenta

Daň z příjmu a sleva na studenta, Daně

16.3.2019 Daně

Dobrý den, v roce 2018 jsem byla studentem prezenčního doktorandského studia, což mám uvedeno i v potvrzení o studiu. Zároveň jsem pracovala u dvou zaměstnavatelů, nyní si zpracovávám DPFO a v potvrzení zdanitelných příjmů od jednoho zaměstnavatele za období 1-3/2018 nemám v příslušné kolonce slevu na studenta uvedenou. V potvrzení od druhého zaměstnavatele je za 4-12/2018 studium uvedeno. Mám tedy nárok na slevu za celý rok na základě potvrzení o studiu, nebo je relevantní údaj z potvrzení příjmů a mám tedy nárok jen za zbývajících 9 měsíců? Děkuji

Dobrý den,

byla-li jste studentem prezenčního doktorandského studia po celý rok 2018 a zároveň jste v roce 2018 nedosáhla věku 28 let, pak máte nárok na daňovou slevu na studenta za celý rok ve výši 4 020 Kč (pokud jste studium začala později, ukončila dříve či jste v průběhu roku dosáhla věku 28 let, máte nárok na slevu pouze za poměrnou část roku - 4 020 Kč děleno počtem měsíců, ve kterých jste splňovala obě podmínky).

Aplikace daňové slevy u zaměstnavatele (na poplatníka, studenta, děti, invaliditu atd.) vede pouze k tomu, že je Vám sleva aplikována dříve (již v průběhu roku 2018). V opačném případě (sleva nenárokována u zaměstnavatele) Vám daňový přeplatek vrátí finanční úřad po podání daňového přiznání (duben-květen 2019).

Studenti často pracují souběžně na menší úvazky u více zaměstnavatelů. Tzv. růžovku (uplatnění slevy na poplatníka) ale mohou podepsat jen u jednoho zaměstnavatele. U ostatních zaměstnavatelů tak platí vyšší zálohy na daně, které jim ale finanční úřad vrátí po podání daňového přiznání (nevyčerpají-li celou daňovou slevu u prvního zaměstnavatele, což se u studentů obvykle neděje). Velmi častou chybou studentů je nepodání daňového přiznání, čímž přicházejí o daňové vratky za zálohy odvedené u ostatních zaměstnavatelů.

Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2018.