Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #6140, Daňová sleva na vyživovanou manželku

Daňová sleva na vyživovanou manželku, Daně

5.3.2019 Daně

Dobry den, chci se zeptat na nárok na daňovou slevu za vyživovanou manželku. Kolik musí zaměstnavatel přiznávat, abych na to měl nárok nebo jaky příjem za rok musím mít? :-) A jaký minimální příjem za měsíc nebo podle čeho se to bere? Manželka ma jenom rodičovský příspěvek. Prosím o radu, děkuji

Dobrý den,

na daňovou slevu na manželku za rok 2018 máte nárok, pokud Vaše paní měla loni roční příjem do 68 000 Kč (do této částky se počítá mateřská, ale ne rodičovská). Daňová sleva může činit až 24 840 Kč - přijde na to, jak vysoký máte příjem (na rozdíl od dětí se v případě nevyčerpání slevy nestává z této položky daňový bonus).

Ohledně "kolik musí zaměstnavatel přiznávat?". Váš zaměstnavatel Vám vyplácí přesně takovou mzdu, jakou máte sjednanou v pracovní smlouvě. Pokud pracujete načerno (dostáváte pouze minimální mzdu a zbytek na ruku), na daňovou slevu za manželku nedosáhnete (protože sám téměř žádné daně neplatíte).