Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #10664, Daňové přiznání a nevybraná dovolená

Daňové přiznání a nevybraná dovolená, Daně

10.7.2020 Daně

Dobrý den, tento rok mé jediné zaměstnání bylo od 6.4. do 30.6. Asi už nebudu mít další zaměstnání v ČR, protože plánuji práci v zahraničí. 1) Pokud požádám býv. zaměstnavatele o podání daňového přiznání za mě, přijde mi vyrovnání automaticky na udaný účet? Kdybych ho nepodala, tratila bych na tom kolem 6 tis. že? 2) Na výplatní pásce stojí nevybraná dovolená 4 909 Kč hned pod slevou na dani, vpravo nahoře čerpání dovolené 4. Dovolenou jsem si nevybírala, ale moje čistá mzda je jen asi o 600 Kč vyšší než minulý měsíc. Jak se v tom vyznám, jestli mi dovolenou proplatili nebo ne? Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

jestli Vám roční zúčtování daní provede zaměstnavatel, dostanete daňový přeplatek na účet, kam Vám byla zasílána mzda. Pokud byste si podávala daňové přiznání sama, můžete v přiznání vyplnit libovolné číslo účtu pro zaslání přeplatku. Daňový přeplatek bude roven zaplacené záloze na daň z příjmu (najdete na výplatnici).

Nevybraná dovolená se proplácí s poslední výplatou, tedy jste ji již dostala proplacenou (může to být čistého pouze pár stokorun, neb za necelé dva měsíce bude počet dnů dovolené velmi nízký - zejména, pokud jste již nějakou dovolenou čerpala).