Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #9921, Dispoziční právo k účtu a úmrtí

Co se stane s účtem po úmrtí majitele? Disponent může nadále disponovat? A co v případě úmrtí jedné osoby, kdy druhá má dispoziční právo a na účet chodí důchody obou manželů? Blokuje se účet?

30.4.2020 Běžný účet

Dobrý den, jak je to v době úmrtí majitele účtu? Může disponent i nadále s účtem disponovat? A jak je to při úmrtí jedné osoby když druhá osoba má dispoziční právo a na účet chodí důchody obou manželů, zablokuje se účet?

Dobrý den,

předmětem dědictví je zůstatek na účtu zemřelého k datu úmrtí. Disponent by tak neměl s penězi na účtu dále nakládat. Banka účet blokuje po obdržení úmrtního listu. Proto je velmi důležité, aby každý měl svůj běžný účet, na který mu chodí jeho příjmy. V případě společného účtu a úmrtí partnera hrozí, že se druhý z manželů ke svým penězům po dobu dědického řízení nedostane.