Dodavatel elektřiny, Osobní a rodinné finance

Je možné odebírat elektřinu levněji než od ČEZu?

Dobrý den,

přijde na to, jakou máte roční spotřebu elektřiny. Cena elektřiny se skládá z ceny za distribuci (náklady na údržbu sítě - to je regulované a všichni dodavatelé ji mají stejnou) a z ceny za samotnou odebranou silovou elektřinu. Cena za silovou elektřinu se dělí na měsíční fixní paušál a cenu za skutečně odebranou elektřinu (uvádí se cena za 1 MWh).

Domácnosti s malou spotřebou, která na elektřině netopí ani nevaří, se vyplatí hledat spíše nízký měsíční paušál (a na cenu za MWh se orientovat až druhotně). A naopak domácnost s vysokou spotřebou (vaření, ohřev TUV, topení) hledá co nejnižší jednotkovou cenu silové elektřiny a nehledí tolik na paušál.

Pro malou spotřebu je vhodný ČEZ eTarif, kde měsíční paušál činí pouze 12 Kč (a cena za 1 MWh 1 468 Kč). Při roční spotřebě 1 MWh tak zaplatíte 12 x paušál 12 Kč + 1 468  Kč = 1 612 Kč (+ cenu za distribuci). Alternativní dodavatelé často nabízejí levnější cenu za MWh (třeba o 200 Kč), ale dražší paušál (třeba 70 Kč). Při stejné spotřebě byste tedy zaplatil 12 x 70 Kč + 1 268 Kč = 2 108 Kč. U vyšší spotřeby to ale s výhodností může být přesně naopak.

Prvně si tedy zkontrolujte výši spotřeby a dle toho hledejte vhodného dodavatele. Mimo ČEZ eTarif (ostatní tarify od ČEZu jsou dražší) mají slušné ceny také Easy Europe Energy (3E).