Jak chránit své osobní údaje při prodeji na bazaru a předcházet možnému zneužití?

6.4.2021 Podvod

Dobrý den, prodávám na bazaru kolo a ozval se mi jeden kupec, že by ho koupil. Byla s ním celkem v pohodě domluva a chtěl po mně tyto údaje, že mi platbu odešle a přepravní společnost si poté kolo přijede vyzvednout: Jméno a číslo účtu, název banky, cenu produktu, adresu a tel. číslo. Hledal jsem raději na internetu, zda mu tyto údaje poslat mohu a zjistil jsem, že by o nic nemělo jít. Přesto se chci zeptat Vás, zda se nemůže nic stát, nebo nemůže dojít k nějakému zneužití? Stále mi od něj nepřišla žádná odpověď, tak mám trochu strach. Děkuji moc předem.

Dobrý den,

jedná se o podvod, kdy z Vás podvodník bude chtít vytáhnout peníze. V určitou chvíli Vám napíše prostřednictvím přepravní společnosti nebo banky "platba byla zablokována, nejdřív nám musíte Vy poslat nějaké peníze a následně Vám převedeme platbu od kupujícího". Pamatujte, že kupujícímu, přepravní společnosti ani jeho bance nesmíte poslat ani korunu a kolo nemůžete předat přepravní společnosti před připsáním peněz na váš účet (nestačí zfalšované potvrzení banky/přepravní společnosti, že přijali platbu od kupujícího a že Vám ji později přepošlou).