Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #9424, Falešný kupující ze zahraničí

Jak ověřit platbu a zabránit podvodům při prodeji na Bazoši?

26.3.2020 Podvod

Dobrý den, chtěl bych se podělit o tuto zkušenost a dotázat se. Nabízím zboží na Bazoši a ozval se mi jakýsi Adam Branson, prý z Holandska, že by měl zájem o bundu, tak jsem mu nabídl cenu navýšenou o poštovné s tím, že by on napřed poslal peníze na můj účet a já po té mu zásilku čestně odeslal na uvedenou adresu. Po jeho souhlasu jsem mu poskytl číslo svého účtu. Následně mi po pár dnech přišlo sdělení z (jakoby) Origin Bank, že přijali platbu a chtějí, abych jim poslal číslo zásilky, aby měli důkaz, že jsem ji odeslal a po té prý pošlou peníze na můj účet. Mně už se tohle nelíbilo a jemu jsem napsal, že mu bundu pošlu, až budou peníze na mém účtu, tak jak jsem chtěl původně. On mi na to napsal sáhodlouhý mail, že to musím poslat, abych dostal peníze a že peníze už jinak on nedostane z banky zpět. Zdá se mi to celé podezřelé. I kdyby peníze poslal a držela je banka, to už mu je nemůže vrátit v případě přerušení obchodu? Nechá se jeho platba nějak ověřit?

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, kdy kupujícímu nejde o vaše zboží, ale po zaslání čísla zásilky (mimochodem falešné bance - tuto komunikace taktéž zfalšoval podvodník) by z vás jen tahal peníze pod různými záminkami (ještě mi pošlete 50 EUR a pak já Vám o to pošlu více, atd.). Postupoval jste správně - dokud nemáte peníze na účtu, nemůžete nikdy a za žádných okolností zásilku odeslat.