Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #10555, Falešný kupující ze zahraničí

Varování před podvodem při prodeji notebooku a dotaz ohledně sdílení osobních údajů

25.6.2020 Podvod

Dobrý den, prodávám notebook, napsal mi borec z UK, že ho koupí. Domluvili jsme se na částce (komunikoval kvalitní angličtinou). Následně napsal mail, že dal bance peníze, ta je blokla a až bance pošlu kopii a číslo odeslaného zboží přes poštu, tak mně obratem pošlou peníze. Podobný mail mně přišel i od banky, která sídlí v Londýně. Všechno vypadalo důvěryhodně. Tohle jednání mně přišlo divné, koukl jsem na internet a podle této stránky jsem zjistil přesně to co jsem si myslel - PODVOD. Díky a snad to i ostatním otevře oči a nenechají se nachytat. Já nebyl od nachytání daleko. Jen by jsem se chtěl zeptat, pánovi jsem poslal jméno, IBAN a BIC účtu, který mám v zahraničí. Hrozí nějaký problém? Hezký den a Díky!

Dobrý den,

máte pravdu, jedná se o klasický podvod. IBAN a BIC zneužitelné nejsou, naštěstí jste vše odhalil včas. Pokud byste zboží odeslal, přišel byste jako o notebook, tak o peníze, které by z Vás podvodník pod různými záminkami a jménem falešné banky vytáhl.