Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #6952, Falešný prodávající

Jak získat zpět peníze po podvodné platbě na sBazar.cz?

3.7.2019 Podvod

Dobrý den, mám takový problém. Na sBazar.cz jsem měla inzerovaný notebook, ozval se mi na něj muž, který psal česky, notebook chtěl poslat do Londýna s tím, ze peníze zašle na účet. Tak jsem souhlasila a čekala na platbu. Došel mi e-mail z ING direct bank, ze platba bude připsána na můj účet jakmile zašlu potvrzení o poslané zasilce. E-mail byl věrohodný, tak jsem tak učinila. Jenže pak došel další, ze nemůžou aktivovat platbu nižší než 10 000 Kč, a proto musel kupující zaslat 3 500 Kč navíc (měl poslat dohromady 6 500 Kč), takže jakmile zašlu refundaci na částku 3 500 Kč, aktivují mi na můj účet 10 000 Kč. Myslela sem, že je to tak v pořádku, když komunikuji s bankou, peníze jsem zaslala, poté došel další e-mail, že nastal problém a odešlo na můj účet dalších 3 500 Kč, které musím vrátit, jinak mi nemohou aktivovat moji platbu nyní ve výši 13 500 Kč. Nevěděla jsem co dělat, abych svoje peníze získala zpět, tak jsem je poslala a čekala. Přišel e-mail, že platba je aktivní a během par dni mi dojde na můj účet. A nestalo se tak. Došel další e-mail, ze kvůli poplatkům co jsem zaplatila za převod Western union mi kupující musel zaslat 400 Kč za poplatky, ale nemůže poslat nižší částku než 3 500 Kč, že je to mezinárodní převod. Takže po mě opět chtějí peníze. 3 100 Kč a když neodešlu, neaktivuji mi platbu. Co mám prosím dělat? Chci své peníze zpět. Děkuji.

Dobrý den,

jedná se o podvod. Své peníze bohužel zpět nedostanete, neb podvodník sídlí v zemi se špatnou vymahatelností práva (nejčastěji Afrika). Udělala jste bohužel několik závažných chyb, ze kterých by se bylo dobré pro příště poučit.

1) Proč by cizinec z Anglie chtěl koupit použitý notebook za 6 500 Kč přes český bazar? To přece nedává žádný smysl. Vy také nekupujete použitou elektroniku nízké hodnoty na rumunském online bazaru.

2) Nikdy neposílejte zboží před připsáním peněz na účet (jinak prodávající ztratí motivaci Vám zaplatit).

3) Česky si s Vámi bude dopisovat kdokoli (Google translator Vám do češtiny přeloží konverzaci z libovolného jazyka).

4) Komunikaci s bankou (včetně falešného webu a emailů) umí nafixlovat i průměrný středoškolák, je to práce na pár hodin.

5) Banky nemají s prodejem bazarového zboží nic společného. Ty jen procesují platby na základě pokynu majitele účtu. Vůbec je nezajímá kdo a proč za co platí, nekontrolují odeslané zásilky. Příběh o mezinárodních platbách, poplatcích a minimech je nesmysl.

6) Nikdy nikomu neplaťte přes Western Union.