Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #15570, FIFO a zdanění kryptoměn

FIFO a zdanění kryptoměn, Daně

12.10.2021 Daně

Dobrý den, jsem zaměstnanec, mám koupené nějaké kryptoměny, vybírám si postupně zisk a také když jdou dolu, tak přikupuji. Mám dotaz. V příštím roce budu poprvé danit tyto kryptoměny. Z článku vyplývá, že se musí v příštím roce 2022 danit rok 2021. Můj dotaz je, když jsem vložila např. 400 000 Kč do kryptoměn a postupně si vybrala zatím 260 000 Kč a můj celý vklad tam zůstal, vybrala jsem jen to co bylo nad můj vklad, už to nemusím danit? Tedy částku 260 000 Kč? A pokud ano, tak částku 141 700 Kč zdaním 15% a částku 118 300 Kč zdaním 23%, je tomu tak? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při postupném nakupování a prodávání za jiné ceny se v rámci výpočtu daňové povinnosti použije metoda FIFO (first in, first out).

Příklad: nejprve nakoupíte 2 jednotky kryptoměny za cenu 100 Kč/jednotka, později přikoupíte další 2 jednotky za 200 Kč/jednotka a nakonec se rozhodnete prodat 3 jednotky kryptoměny za cenu 300 Kč/jednotka. Výnosy 3x300 Kč = 900 Kč, náklady 2x100 Kč + 1x200 Kč = 400 Kč, zisk kde zdanění 900 - 400 = 500 Kč.

Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn