Hrozí pád koruny?, Banka

24.11.2022 Banka

Dobrý den, dnes jsem četl na internetu článek o tom, že hrozí pád koruny. Dává smysl v této chvíli nakoupit za část úspor reálné dolary, abych je alespoň částečně ochránil? Děkuji

Dobrý den,

pád koruny určitě nehrozí, nemá smysl nakupovat dolary či jinou zahraniční měnu. V ČR máme vysokou inflaci, se kterou je možné bojovat dvěma základními způsoby - zvyšováním sazeb a posilováním měny. Zatímco zvyšování sazeb je nástroj neomezený, posilování měny je silně omezené (můžete posilovat je do výše svých devizových rezerv). Předchozí rada ČNB dávala přednost zvyšování sazeb, nová rada pod taktovkou pana Michla jde cestou posilování koruny. Přestože centrální banka vydává na posilování/udržování koruny poměrně velké částky z devizových rezerv a osobně bych byl pro kombinaci obou nástrojů a větší slovní intervence, pád koruny nehrozí (zatím se utrácejí jen rezervy, které byly vytvořeny během minulých let při umělém oslabování koruny).