Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11486, Hypotéka pro nesezdané

Hypotéka pro nesezdané, Hypoteční poradna

JL

Dobrý den, chtěli bychom si s partnerem vzít jako nesezdaný pár hypotéku. Lze nějak ošetřit situaci, kdy základ hypotéky zaplatí pouze jeden z partnerů, ale poté splácejí splátky společně? Například pro případ rozchodu, aby při vypořádání toto bylo bráno v potaz? Společnou hypotéku bychom zvolili, abychom měli vyšší čistý příjem. Nepočítáme s variantou, že by si ji vzal pouze jeden z nás. Děkuji.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

v kupní smlouvě lze ošetřit poměr, v jakém nemovitost nabudete do podílového vlastnictví. Např. pokud by jeden z partnerů platil 20% kupní ceny a zbylých 80% by bylo na hypotéku splácenou oběma partnery napůl, mohli byste nemovitost kupovat v poměru 60:40. 

Nezapomeňte, že hypotéku splácí všichni účastníci úvěrové smlouvy společně a nerozlučně. Pokud by jeden z dlužníků splácet přestal, banka by žádala plnou výši splátek po druhém (přičemž toto splácení/nesplácení by nemělo vliv na výši vlastnického podílu). Extrémní příklad: Pokud by se s Vámi partner rozešel a přestal splácet, Vy byste musela splácet celou hypotéku a on by byl nadále majitelem své části nemovitosti. Řešením by pak bylo pravděpodobně také přestat splácet a nemovitost prodat. Rozumní partneři by se určitě při rozchodu domluvili na řešení přijatelném pro obě strany. Ale není možné si s bankou předem ujednat, že každý z partnerů ručí jen za polovinu hypotéky či co se má stát v případě rozchodu. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

21.10.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

50 000 korun a až tři měsíce bez úroků. Air Bank letos spustila akci, kterou chce propagovat zřízení kontokorentu. Výhodné podmínky získá každý, kdo ho využije do konce roku.

Sazby hypoték dál padají. Vše může změnit konec moratoria

Sazby hypoték dál padají. Vše může změnit konec moratoria

19.10.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Téměř na 2 %. Tak hluboko spadla v posledních měsících nabídková sazba u hypoték s LTV do 70 %. V září byla pouze 2,04 % a dá se čekat, že v říjnu ještě klesne. Otázkou je, na jak dlouho. Proti dalšímu poklesu stojí konec odkladu splátek u spotřebitelských a hypotečních úvěrů a hrozba horší splátkové morálky.

Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence

Vyplacení z hypotéky: jak vyplatit partnera i sourozence

19.10.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Vyplacení partnera z hypotéky nebo například vyplacení sourozenců u nemovitosti, kterou jste zdědili nebo dostali od rodičů. I s tím vám pomůže půjčka na bydlení. Jak? Možností je několik. Záleží jen na tom, jakou situaci řešíte.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

Z

#11532, Zneužití kopie OP, Podvod, 20.10.2020

Dobrý den, je možné zneužití mé občanky, pokud má dotyčný jen fotku přední strany? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, foto přední strany OP nestačí ke sjednání půjčky online (zde jde třeba kopie OP z obou stran a navíc přední strana dalšího dokladu totožnosti). 

KK

#11531, Insolvence, exekuce a deponování srážek, Exekuce a insolvence, 20.10.2020

Pokračování dotazu č. 11 530: Dobrý den, takže pokud to dobře chápu, teď když už mám tedy povoleno oddlužení, je možné, že mi nebude žádná částka deponována, jestliže se exekutor nedomluví se zaměstnavatelem jak mi má deponovat mzdu? Děkuji pěkně.

Dobrý den, ano - resp. nejde o domluvu, exekutorovi stačí pouze dát vašemu zaměstnavateli příkaz "deponujte u dlužníka srážky ze mzdy až do momentu plného schválení či neschválení insolvence".

KK

#11530, Exekuce a insolvence, Exekuce a insolvence, 20.10.2020

Dobrý den, mám 2 exekuce, jednu přednostní a druhou nepřednostní. Podala jsem návrh na oddlužení, avšak těsně před tím než mi přišly peníze z rodičovského příspěvku. Tzv. 6.10. mě dali na vývěsku a 8.10. jsem dostala peníze. Tudíž předpokládám, že peníze mi nebyly deponovány ale ještě strženy na exekuci. Chtěla bych se zeptat na to, jak teď bude deponována má mzda, jestliže mi už na přednostní exekuci zbývá doplatit jen 1 000 Kč a měla bych za normálních okolností splácet za nepřednostní pohledávku. Kolik mi tedy bude strženo? Děkuji pěkně.

Dobrý den, deponování části příjmu (z výplaty či rodičovské) není při vstupu do insolvence automatické, exekutor o to musí požádat (ne vždy se tak děje, neboť v případě schválení insolvence jdou deponované peníze ins. správci, nikoliv exekutorovi). Další postup tedy bude záležet na rozhodnutí exekutora.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 500 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR