Hypotéka pro nesezdané, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
13.10.2020 Hypoteční poradna

Dobrý den, chtěli bychom si s partnerem vzít jako nesezdaný pár hypotéku. Lze nějak ošetřit situaci, kdy základ hypotéky zaplatí pouze jeden z partnerů, ale poté splácejí splátky společně? Například pro případ rozchodu, aby při vypořádání toto bylo bráno v potaz? Společnou hypotéku bychom zvolili, abychom měli vyšší čistý příjem. Nepočítáme s variantou, že by si ji vzal pouze jeden z nás. Děkuji.

Dobrý den,

v kupní smlouvě lze ošetřit poměr, v jakém nemovitost nabudete do podílového vlastnictví. Např. pokud by jeden z partnerů platil 20% kupní ceny a zbylých 80% by bylo na hypotéku splácenou oběma partnery napůl, mohli byste nemovitost kupovat v poměru 60:40.

Nezapomeňte, že hypotéku splácí všichni účastníci úvěrové smlouvy společně a nerozlučně. Pokud by jeden z dlužníků splácet přestal, banka by žádala plnou výši splátek po druhém (přičemž toto splácení/nesplácení by nemělo vliv na výši vlastnického podílu). Extrémní příklad: Pokud by se s Vámi partner rozešel a přestal splácet, Vy byste musela splácet celou hypotéku a on by byl nadále majitelem své části nemovitosti. Řešením by pak bylo pravděpodobně také přestat splácet a nemovitost prodat. Rozumní partneři by se určitě při rozchodu domluvili na řešení přijatelném pro obě strany. Ale není možné si s bankou předem ujednat, že každý z partnerů ručí jen za polovinu hypotéky či co se má stát v případě rozchodu.