Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #14700, Insolvence a zápočet pohledávek

Banka mi vzala mzdu na splacení pohledávek, ačkoliv je již část pohledávek přihlášena do insolvenčního řízení. Může mi znovu vzít celou mzdu a blokovat účet?

2.7.2021 Běžný účet

Dobrý den, byla mi povolena insolvence a banka, u které jsem měla nějaké závazky, si již pohledávku přihlásila do insolvenčního řízení. K té samé bance mi chodím mzda od zaměstnavatele a před povolením oddlužení mi celou mzdu vzali na splacení pohledávek. Nyní když je již zbytek pohledávek přihlášen do řízení, mohou mi znovu vzít celou mzdu a blokovat účet? Dle vyjádření banky není účet dlužný, ale vyžadují usnesení o povolení klientovi nakládat s účtem, což dle vyjádření insolvenčního správce neexistuje a měla bych mít účet k dispozici. Exekuci žádnou nemám ani jsem neměla. Děkuji

Dobrý den,

banka pravděpodobně využila ustanovení z obchodních podmínek pro vedení účtu, kdy si může pohledávky započíst oproti zůstatku na účtu. Nehledě na probíhající insolvenci Vám tak banka může opakovaně strhávat peníze z účtu. Jediným řešením je posílat si výplatu na běžný účet do jiné banky.