Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16098, Jak mám vyplnit daňové přiznání?

Jak správně vyplnit daňové přiznání a co zahrnout do příjmů? Jak požádat o slevu na poplatníka za období nezaměstnanosti?

12.12.2021 Daně

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak správně vyplnit daňové přiznání. V minulé práci jsem skončila k 31.12.2020 a poslední výplata včetně odstupného mi přišla v lednu (toto ještě spadá pod loňský rok?). Poté mi v dubnu přišel roční bonus, který předpokládám zahrnu do příjmů (zaměstnavatel z něj daň odvedl). Následně jsem byla vedena na úřadu práce od 1.1.-11.7.2021 a probírala podporu v nezaměstnanosti (tu do příjmů taky zahrnuji ale neuvádím z ní žádný odvod daně?). Od 12.7. až do konce roku jsem opět zaměstnaná a u zaměstnavatele jsem podepsala i růžový papír. Pochopila jsem prosím systém vyplnění příjmů správně? A lze požádat o zbytek slevy na poplatníka za období 6 měsíců kdy jsem byla vedena na úřadu práce? Děkuji moc, snažím se vše vyplnit správně a poctivě a bojím se, abych neudělala nějakou chybu a pak neměla průšvih, penále.

Dobrý den,

výplata za prosince 2020 spadá do zdaňovacího období 2020 (přestože byla vyplacena až v lednu 2021).

Roční bonus musí být zahrnut v POZP (Potvrzení o zdanitelných příjmech), což je vstupní podklad pro vyplnění daňového přiznání.

Podpora v nezaměstnanosti není zdanitelným příjmem (neuvádí se v daňovém přiznání).

Na slevu na poplatníka máme nárok v celoroční výši, přestože jste pracovala jen půl roku.

Více info v našem článku Jak vyplnit daňové přiznání