Je to lichva, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
8.7.2022 Půjčka

Pokračování dotazu č. 18428: Dobrý den, tak to je dost divné. Oni si přihlásili 12 000 Kč, správce i já se soudíme, že jo to pro lichevní úrok (36,5 %) neplatná smlouva. Správce jim deponuje peníze každý měsíc. A řekl mi, že pokud prohraji, tak se mi to pouze o to navýší, že nic neplatím. Tak já nevím tedy. Dostávám životní minimum - z čeho bych asi splatila dalších 20 000-30 000 Kč najednou?

Dobrý den,

z čeho prosím usuzujete, že úvěrová smlouva je neplatná z důvodu úrokové sazby 36,5%? Ano, banky běžně půjčují bonitním klientům na 5-10%, tedy sazba 36,5% je výrazně vyšší. Nicméně v segmentu nebankovních půjček nebonitním klientům jde o naprosté minimum - většina nebankovek účtuje RPSN v řádech stovek/tisíců procent. Zneplatnění úvěrové smlouvy můžete žádat z důvodu porušení Zákona o spotřebitelském úvěru (např. pokud věřitel dostatečně neověřil vaši bonitu). Naopak čistě argument "úroková sazba 36,5% je vysoká" pravděpodobně neobstojí, protože legislativa výši úroků nijak neomezuje.