Nadpis: Varování před podvodným e-mailem ohledně poplatků za převod

15.12.2022 Podvod

Dobrý deň, toto mi poslali zo zberného účtu, jeden poplatok som im už poslal. Dear client, We received the transfer on our transit account intended for you to receive in amount of USD 25,600.00 USD. The recipient details in order for us to process the transaction: RECIPIENTS NAME : Petr Tomsej BANK NAME : FIO banka IBAN : CZ5920100000002800972579 SWIFT : FIOBCZPPXXX COUNTRY : Česká republika BANK ADDRESS : Hodonín , Národní třída 79 , 695 01 In order for us to process the transaction to required details, please, pay the following commissions: Bank commission 5% $1,280 Transfer commission 10% $2,560 Foreign exchange commission BTC TO CZK $310 Subtotal: $4,150 Note: Please find enclosed the invoice for commission payment. Due to bank restrictions, we receive commission payment only in BTC from Non-England residents. The commission payable to the wallet number: bc1q5zksj3glkc2c4pyuqkseq6umsk96rm8eqkg03d *Please notice, that the term of free holding of the funds on our transit account is 7 days, after you will be charged the holding fee. ___________ Sincerely yours, Mgr. James Melton Business Transit Department + 447490414609 (WhatsApp only)

Ale neposielal som im to na kryptoúčet, trval som na tom, aby mi poslali účet v českých korunách, čo sa aj stalo a na ten som poslal sumu, volal som potom s tým človekom z banky, potvrdil príjem sumy a peniaze mi mali prísť na účet do 3 dní, nič neprišlo, tak som volal na tie čísla, po týždni / mali školenie v Londýne/ moja managerka, ktorá robila obchody /Metaversesworld/ , po tom čo som jej povedal, že ešte nemám peniaze, povedala, že zistí prečo. Potom mi prišiel mail, ktorý som vám skopíroval ten prvý, neviem , čo mám robiť, som z toho znechutený. Ďakujem za radu a pomoc Petr

Dobrý den,

jedná se o podvod - o peníze zaslané podvodníkům jste bohužel definitivně přišel. Podvodníci Vám slíbené peníze samozřejmě nepošlou.