Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #8777, Je úroková sazba přiměřená?

Je úroková sazba přiměřená?, Banka

31.1.2020 Banka

Dobrý den, mám dva dotazy. 1) z kreditni karty 10tisic mi od roku 2013 udělali exekuci na 250tisic. uroky 24-29%. Jsou takové úroky i po 1.12.2016 legální? ..obelhali mě a 8 let jsem věřil, že splácím a přitom jsem splácel něco jiného. 1 banka dala kartu, kontokorent, úvěr 3 společnostem, ale řekli mi, že to dali jen jedné, u které jsem si zařídil spl. kalendář. 2) Mám slušný plat, velmi slušnou pozici, ale exekuce na plat, takže v reálu velmi neslušný plat. Chci vyhlásit insolvenci, ale mám záznam v RT k vůli konopí. Žádná hospodářská tr. činnost, žádné závazky vůči státu. Nemohu si dovolit zveřejnit můj TR, jinak přijdu o práci a insolvence je k ničemu. Je stále povinnost předkládat/zveřejňovat TR? Dá se na něčem takovém domluvit se soudcem? Jsem docela zoufalý. Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úroky na kreditních kartách běžně dosahují 20-25%. Není to v žádném případě nelegální, výše úroku je věcí dohody mezi poskytovatelem půjčky a dlužníkem. Pokud s úrokovou sazbou nesouhlasíte, smlouvu nepodepisujte a úvěr nečerpejte.

Úrokové sazby bank odpovídají rizikovosti produktů - hypotéky (zajištěny zástavním právem k nemovitosti, se splatností 30 let a na investice do vlastního bydlení) se nabízejí s úrokem 2,5-3,5%, spotřebitelské úvěry (bez zástavy, na spotřebu) s úrokem 5-10%, kontokorent (bez zástavy, na překlenutí problémů s možností čerpání kdykoliv) s úrokem 15-20%, kreditní karty (otevřený úvěrový účet s bezúročným obdobím - nejrizikovější) 20-25%. I proto se kreditní karta dá charakterizovat jako dobrý sluha, ale zlý pán

Se slušným platem splatíte bez problémů dluh 250 000 Kč i bez insolvence (v insolvenci byste pobíral ještě méně než v exekuci a navíc byste musel platit měsíčně navíc min. 1 100 Kč insolvenčnímu správci + poplatky za podání návrhu a náklady na přezkum pohledávek). Na zamlčení záznamů z rejstříku trestů se určitě domluvit nedá.