Jezdím načerno MHD, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, nedávno jsem prošel úspěšně insolvencí a aktuálně mám jen pár nezaplacených pokut na DPP, které vznikly během insolvence. Je mi známo, že tyto pokuty musím uhradit. Ale nechal jsem si pro jistotu zřídit výpis na DPP, kde jsem následně zjistil, že tam pořád evidují staré pokuty před insolvencí. Před zahájením insolvence jsem hlásil, že mám dluh u DPP, ale nikdo se nepřihlásil. Jsem momentálně nucen zaplatit i ty staré pokuty?

Dobrý den,

především jste povinen řádně platit jízdné. Pražská MHD není zdarma a jízdné je doslova symbolické (80% dotuje město). Odmítáte-li platit i pouhých 3 650 Kč ročně (více se platí ve většině krajských měst za mnohem méně linek MHD), choďte pešky (nebo se nechte u DPP zaměstnat a dostanete jízdné zdarma pro sebe i rodinu). Možná Vám to tak nepřijde, ale jízdou načerno okrádáte ostatní (musí to za Vás doplatit město, které by jinak mohlo třeba opravit kus chodníku).

  • Pokuta za jízdu načerno: 1 500 Kč
  • Při zaplacení pokuty do 15 dnů se částka snižuje na 800 Kč
  • Při zaplacení pokuty do 5 dnů a koupi ročního kuponu se pokuta snižuje na 400 Kč.

Naopak při nezaplacení pokuty se dluh zvyšuje o náklady vymáhání a úrok z prodlení. Z každých nezaplacených 1 500 Kč tak můžete mít velmi brzy i desetitisícový dluh.

Právě jste prošel osobním bankrotem. Člověk není dokonalý a chybuje. Zapomenout na koupi jízdenky je lidské a chybu je možné napravit již za pouhých 400 Kč. Opravdu Vám dává smysl jezdit systematicky načerno a hromadit nezaplacené pokuty, které Vás velmi brzy mohou poslat do exekuce?

Z právního hlediska nejste povinen uhradit dluhy vzniklé před insolvencí.