Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #5762, Jsem bez práce, kdo mi podá daňové přiznání?

Jsem bez práce, kdo mi podá daňové přiznání?, Daně

16.1.2019 Daně

Dobrý den, syn byl v pracovní neschopnosti od 07/2017 do 03/2018 (pracovní úraz), poté s ním byl ukončen pracovní poměr dohodou, bez odstupného, od dubna do května 2018 byl veden na ÚP odkud byl vyřazen. Od června do prosince nikde nepracoval. Účetní firmy kde byl zaměstnán odmítá vypracovat roční zúčtování daně, a to z důvodu, že nebyl veden na úřadu práce celý rok. Tímto Vás prosím o radu, zda paní účetní jedná správně. Měla jsem za to, že stačí když napíše čestné prohlášení, že v období od června do prosince nikde nepracoval, tudíž neměl žádné zdanitelné příjmy a zdravotní pojištění si platil sám. V dubnu 2018 mu byla proplacena dovolená a doplatek mzdy do 100%, za celých 7 měsíců tzn., že přeplatek na dani určitě vznikne. Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

daňové přiznání určitě podejte, jinak byste přišli o daňový přeplatek (navíc je to Vaše povinnost). Nicméně poslední zaměstnavatel to za Vašeho syna dělat skutečně nebude (to by musel syn strávit zbytek roku na Úřadu práce). Po vyřazení z evidence Úřadu práce se pan syn opět musí živit sám. Není-li v řádném pracovním poměru, není zaměstnavatele, který by mu daňové přiznání zpracoval, a musí tak učinit sám (nebo si někoho za úplatu na tuto práci najmout).

Vyplnění daňového přiznání je práce na 5-10 minut. Dokument má jen dvě stránky, do kterých mimo osobních údajů v hlavičce vyplníte pouhá 3 čísla (úhrn příjmů, pojistného a odvedených záloh na daň z příjmu). Vše ostatní si online formulář sám spočte (včetně vratky daně). Tato 3 čísla najdete na Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018, které Vám předchozí zaměstnavatel vyhotoví na požádání (je to jeho povinnost, nemůže odmítnout).