Debetní karta versus kreditní karta: Jaká je skutečná bezpečnostní výhoda?

Nejlevnější půjčka od Zonky
13.2.2019 Půjčka

Pokračování dotazu č. 5994: Dobrý den, reaguji na odpověď na svou předchozí otázku ohledně nejvhodnější kreditní karty pro platby online, kde jste mě ubezpečili, že debetní karty jsou stejně bezpečné jako kreditní, není proto třeba pořizovat kreditní kartu, nechci-li jí využívat pro účely bezúročné půjčky. Chápu, že zabezpečení je srovnatelné, ale vždycky jsem si myslela, že hlavní rozdíl je v tom, že v případě krádeže nebo zneužití údajů u debetní karty má zloděj přímý přístup k mým reálným penězům (k mému účtu), zatímco u kreditní karty jsou to peníze banky. Čili, když je někdo ukradne, nemusí to znamenat, že o ně já přijdu. To mi připadá jako dost zásadní rozdíl. Nebo se mýlím? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při zneužití platební karty se vždy zkoumá míra zavinění na straně klienta. Pokud byste někomu sdělila citlivé informace (číslo karty, PIN, CVC kód), banka reklamaci neuzná. V opačném případě je Vám ztráta plně kompenzována. Stejný postup se uplatňuje u debetních i kreditních karet. Došlo-li by k zaviněnému zneužití kreditní karty, musela byste dluh bance uhradit.

Na běžném účtu má většina lidí průměrně menší zůstatek (např. 30 000 Kč) než kolik činí povolený úvěrový rámec na kreditce (např 100 000 Kč). V případě zaviněného zneužití karty bez kompenzace na straně banky Vám tak hrozí vyšší ztráta u kreditní karty (lupič může odčerpat více peněz).