Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #12464, Mateřská a rodičovská v insolvenci

Mateřská a rodičovská v insolvenci, Exekuce a insolvence

Dobrý den, s partnerem uvažujeme o dětech, jsem ročník 87, a tak mám nejvyšší čas. Nicméně jsem v insolvenci, kdy vyhláška o zahájení ins. řízení byla 6.5.2019, samotné ins. srážky začaly pak probíhat od října 2019. Nyní jsem zaměstnaná na dobu určitou do 5/21, vím, že smlouva mi prodloužena nebude. Vzhledem k plošné situaci mi ani žádný nový zaměstnavatel nedá rovnou smlouvu na dobu neurčitou, nicméně na tom až tak nesejde, práci jistě mít budu. V minulosti jsem byla vždy zaměstnaná, krom výjimky 2 měsíců kdysi dávno. Jedná se mi o to, jak to je, když otěhotním, tak jak je to potom s ins. srážkami. Nyní mi strhávají maximum, co lze strhnout. Celkový dluh je 543 409 Kč a odměna správci, k dnešnímu dni strženo celkem 112 768 Kč. Jde mi o to, zda má vůbec smysl přemýšlet nad těhotenstvím v insolvenci a jak to pak funguje, z čeho a kolik se strhává, nebo zda je možnost požádat o nastavení fixní částky ke splácení. S partnerem nejsme manželé a dluh jsem si do vztahu přinesla. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v rámci insolvenčního řízení zahájeného před 6/2019 musíte během 5 let splatit min. 30% (163 022 Kč). Ze splacených 112 768 Kč bude odměna správce za rok činnost cca 13 200 Kč. Z dluhu tak máte pravděpodobně splaceno již 99 568 (18,3%) a pro úspěšné ukončení insolvence Vám během následujících 4 let stačí splatit min. 63 000 Kč. Výše srážek se automaticky přizpůsobuje vašemu příjmu, tedy s nástupem na mateřskou a později rodičovskou klesnou automaticky i srážky (fixní splátky by pro Vás byly spíše nevýhodné).

Toužíte-li s partnerem po dětech, určitě si je pořiďte nehledě na vaši insolvenci. 63 000 Kč během 4 let splatit určitě zvládnete (když nyní počnete, tak velmi pravděpodobně ještě před nástupem na mateřskou). A pokud by se to nepodařilo, přítel Vám může chybějící částku darovat.