Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16219, Musím dani zisk z kryptoměn, když jsem o tom nevěděl?

Musím dani zisk z kryptoměn, když jsem o tom nevěděl?, Daně

29.12.2021 Daně

Dobrý den, v roce 2014 a 2015 jsem si hrál s kryptoměnou bitcoin. Něco jsem nakoupil a zkoušel jsem i těžit. Část bitcoinu jsem použil na nákup zboží. Pak jsem to přestal řešit a víceméně jsem na to všechno po čase zapomněl. Letos jsem se k tomu opět dostal a zjistil, že kryptopeněžence něco málo zbylo a tak jsem zjišťoval jakou to má hodnotu. Jednalo se o hodnotu přes 36 000 Kč. Vzhledem k tomu, že se mi tyto peníze hodily, rozhodl jsem se, že BTC směním (simplecoin) za koruny. Transakce proběhla bez problémů a peníze mám na BÚ. Tento rok jsem se začal zajímat o investování do podílových fondů, ETF a akcií. Narazil jsem na téma danění. Postupně jsem se tímto tématem prokousal až k danění kryptoměn. Zjistil jsem, že bych měl onen příjem zdanit. Vzhledem k tomu, že jsem v letech 2014-2015 neměl ani tušení o nějakých daních nemám tudíž žádný doklad o tom, co jsem nakoupil a co vytěžil. Mám následující dotazy: 1. Budu muset zaplatit daň z celé částky? 2. Kolik procent bude daň? Četl jsem o 15% ale zaznamenal jsem i 23%. 3. Co by se stalo kdybych daň neodvedl? Přišel by někdo na to? Jde mi o to, že nebýt mého aktuálního zájmu o investice, nikdy bych se nedozvěděl o nějakém danění. Děkuji.

Dobrý den,

neznalost zákona neomlouvá. Finančnímu úřadu nemůžete říct "o povinnosti danit zisk z kryptoměn jsem nevěděl, tak jsem nic nedanil". Daní se zisk při směně krypto na fiat (nebo krypta na krypto). Ziskem se rozumí rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou. Nemá smysl spekulovat, co by se stalo, kdybyste zisk nezdanil a jestli by na to někdo přišel. Zatímco pokuta za rychlou jízdu je relativně nízká a pravděpodobnost dopadení (mimo měřené úseky) taktéž, pravděpodobnost odhalení daňového nedoplatku je vysoká a sankce jsou extrémní (i desítky procent ročně z dlužné částky). Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn