Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #12232, Musím danit přivýdělek?

Musím danit přivýdělek?, Daně

29.12.2020 Daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dva dotazy. První je ohledně přivýdělku. Jsem na mateřské a od začátku prosince pobírám rodičovský příspěvek. Mám koníček (vyrábění) a chtěla bych se zeptat, jestli mohu výrobky prodávat bez toho, aniž bych musela něco odvádět. Do jaké částky? Co jsem povinna dělat nebo nedělat, abych byla krytá? Druhý dotaz se týká následného podnikání. Kdyby se mi vedlo dobře a chtěla bych si zaplatit živnostenský list, jak je to při mateřské se sociálním a zdravotním pojištěním? A kdybych ten živnostenský list měla a vydělala si jen něco do částky při které se normálně nemusí nic odvádět, musela bych to přiznávat? Prosím o vysvětlení, jak to potom probíhá. Děkuji Vám moc, pěkný den.

Dobrý den,

od placení daní jsou osvobozeny příležitostné příjmy do 30 000 Kč ročně. Pokud byste vydělala více nebo se nejednalo o příležitostnou činnost, bylo by nutné si zřídit živnost. Na podnikání při rodičovské se hledí automaticky jako na vedlejší činnost (měla byste mírnější podmínky pro zálohy na zdravotní a sociální odvody). Nemusela byste tak platit odvody v minimální zákonné výši (ale jen dle skutečného výdělku).