Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #22930, Musím danit zisk z prodeje pozemku?

Musím danit zisk z prodeje pozemku?, Daně

8.2.2024 Daně

Dobrý den, v roce 2012 proběhlo na Slovensku dědické řízení po zemřelém otci. K předmětu dědictví - pozemku v původně BSM byly stanoveny zákonné podíly: manželka (matka) ½, já (syn) ¼, bratr (2. syn) ¼. Dohodou dědiců v uvedeném usnesení jsem nabyvatelem pozemku já s tím, že v případě jeho prodeje vyplatím spoludědicům do 30 dní jejich zákonné dědické podíly. Pozemek jsem po dohodě se spoludědici prodal v lednu 2024. Maminka (98 let) je plně rozhodnuta nám, oběma synům svůj podíl přenechat/rozdělit stejným dílem, přičemž ze zdravotních důvodů odmítá absolvovat jakékoli návštěvy úřadů. Prosím o doporučení co nejjednoduššího řešení situace odpovídajícího platné legislativě. Je nutná písemná forma? Pokud ano, je potřeba ověření podpisu? A jak řešit daň z příjmu? Mockrát děkuji

Dobrý den,

zisk z prodeje pozemku danit nemusíte, protože jste pozemek vlastnil déle než 5-10 let. Pro vypořádání dohody mezi dědici úřady/razítka nepotřebujete.