Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #12565, Musím podat daňové přiznání na rodičovské?

Musím podat daňové přiznání na rodičovské?, Daně

21.1.2021 Daně

Dobrý den, chci se zeptat, zda si musím podat daňové přiznání, nebo jak mám daň z příjmů řešit v případě, že jsem na rodičovské dovolené. Při rodičovské si přivydělávám na základě dohody o provedení práce a tyto dohody mám dvě u dvou různých zaměstnavatelů. Musím si tedy daňové přiznání podat já sama nebo to může podat některý ze zaměstnavatelů za mě? U jednoho zaměstnavatele mám měsíčně do 10 000 Kč a u druhého 2 400 Kč hrubého. Předem Vám děkuji za radu, nevím vůbec jak postupovat.

Dobrý den,

příjmy z DPP zdaněné srážkovou daní nemusíte uvádět v daňovém přiznání. Jste-li na rodičovské, máte pouze příjmy z DPP do 10 000 Kč/zaměstnavatel a nepodepsala-li jste souběžně Prohlášení poplatníka daně z příjmu (tzv. růžovka) u více zaměstnavatelů (což by byla chyba, kterou byste korigovala právě v rámci ročního zúčtování daní), pak nemáte povinnost podat daňové přiznání.

Pokud jste pracovala souběžně u dvou zaměstnavatelů, pravděpodobně jste Prohlášení poplatníka daně z příjmu podepsala jen u jednoho z nich a druhý Vám srážel zálohy na daň z příjmu. Může tak být ve vašem zájmu daňové přiznání podat (abyste se nepřipravila o potenciální daňový přeplatek z důvodu plného nevyužití všech daňových slev).