Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #18685, Musím podat daňové přiznání?

Máte povinnost podat daňové přiznání za rok 2022, i když jste na rodičovské dovolené a brigádně jste pracovala na DPP s příjmem do 10 tisíc korun. Zaměstnavatel toto přiznání obvykle nepodává za brigádníky, takže ho budete muset vyplnit a podat sami. Co je potřeba k tomu, abyste ho správně vyplnila?

3.8.2022 Daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musím v roce 2023 podávat daňové přiznání za rok 2022, když jsem na rodičovské dovolené a momentálně již 4 měsíce zaměstnaná na DPP s příjmem do 10 tisíc i s podepsaným 'rûžovým' papírem. Plánuji brigadničit až do konce roku 2022. Popřípadě, zda zaměstnavatel toto daňové přiznání podává za brigádníky, pokud bude požádán nebo ho musím zhotovit a podat já sama. Pokud ho budu muset podat na vlastní pěst, co je potřeba k tomu, abych ho správně vyplnila? Děkuji mnohokrát za zodpovězení dotazu.

Dobrý den,

příjmy z DPP do 10 000 Kč/měsíc se v daňovém přiznání uvádět nemusí. Pokud jste navíc podepsala prohlášení poplatníka, je Vám uplatňována sleva na poplatníka a na daních tak nic neplatíte. Daňové přiznání podávat nemusíte. Taktéž není třeba žádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daní. Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání