Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #19468, Musím podat daňové přiznání?

Co dělat s daňovým přiznáním za rok 2022, když jsem invalidní důchodce?

15.10.2022 Daně

Dobrý den, v loňském roce (2021) v říjnu jsem rozvázal pracovní poměr a přihlásil jsem se na úřad práce. Onemocněl jsem ještě v ochranné lhůtě, neschopenka do 16.10.2022, byl mi přiznán invalidní důchod I. stupně. Pochybuji, že si najdu kvůli mému zdravotnímu stavu v letošním roce 2022 zaměstnání, tím pádem bych chtěl vědět jak to bude s daňovým přiznáním za rok 2022.

Dobrý den,

pokud jste letos neměl žádné zdanitelné příjmy (ze zaměstnání, podnikání, pronájmu, atd.), daňové přiznání podávat nebudete. Nemocenská ani invalidní důchod nejsou zdanitelnými příjmy. Pokud Vám to zdravotní stav umožní, doporučuji si najít práci co nejdříve - za letošní rok by Vám jinak propadla celá sleva na poplatníka (30 840 Kč). Pokud byste si našel práci na listopad-prosinec, mohl byste celoroční slevu čerpat v těchto dvou měsících.