Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #18852, Může mi exekutor zablokovat účet?

Jaké jsou negativní dopady používání účtu na mé jméno kvůli exekuci a je riziko, že mi peníze exekutor zabaví, pokud si založím účet na své jméno u jiné banky?

20.8.2022 Běžný účet

Dobrý den, je mi skoro 17 let a moje mamka používá účet na moje jméno jelikož má exekuce. Jaké negativní dopady to na mě může mít? A když si založím účet na své jméno u jiné banky, hrozí riziko toho, že mi peníze exekutor zabaví? Mamka mi tvrdí, že když založila mému 11 letemu bratrovi účet, tak mu hned peníze sebrali. Je to možné nebo kecá?

Dobrý den,

nikdy a za žádných okolností byste neměla propůjčovat svůj běžný účet k užívání komukoliv cizímu. U dlužníků v exekuci hrozí, že exekutor postihne celý účet, včetně vašich peněz (což lze následně řešit opravnými prostředky, ale je to velmi nepříjemné). Taktéž lze běžný účet zneužít k podvodům. Odpovědnost za případné škody pak nese majitel účtu (Vy). K blokaci bratrova účtu dojít mohlo (exekutor může postihnout i cizí účty, na kterých se nachází peníze dlužníka).