Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #9902, Může SVJ půjčit peníze svému členovi?

Může SVJ půjčit peníze svému členovi?, Reality

Sjednejte si hypotéku online
28.4.2020 Reality

Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytů v tzv. podílovém vlastnictví. Každý měsíc si z každého bytu spoříme peníze do tzv. fondu oprav částku 500 Kč. Nyní se na nás obrátil jeden ze sousedů z domu, který by si chtěl půjčit z tohoto fondu oprav částku 10 000 Kč na dobu 5 měsíců, tedy do září 2020 (na vyplacení dědictví), s tím, že si nás všechny obešel, tedy všechny nájemníky a ptal se, zda s tímto souhlasíme. Se souhlasem nemáme problém, jen se Vás chci zeptat, jak ošetřit tuto "půjčku", abychom v případě, že by peníze nevrátil, nesplakali nad výdělkem. Hledala jsem nějaký vzor smlouvy o půjčce, avšak nenašla jsem takovou, která by odpovídala této situaci. Je možné mi poradit, případně poslat odkaz na vzor smlouvy o půjčce? Předem velice děkuji a přeji Vám hlavně zdraví.

Dobrý den,

SVJ by v žádném případě nemělo našetřené peníze z fondu oprav poskytovat formou půjčky svým členům. Tyto peníze slouží výhradně k financování oprav či jiných aktivit spojených s bytovým domem. Půjčování peněz je poměrně komplikovanou záležitostí, legislativa klade na věřitele značné nároky (musíte předem ověřit bonitu klienta, jinak lze úvěrovou smlouvu žalovat pro neplatnost, nesmíte půjčit předluženému, průběžně je třeba kontrolovat, zda dlužník není v exekuci či insolvenci a včas přihlašovat k soudu pohledávky, atd.). Navíc by takovéto použití společných peněz bylo velmi pravděpodobně v rozporu se stanovami SVJ.

Na půjčování peněz máme banky, které ochotně vašemu sousedovi 10 000 Kč i více půjčí za velmi přijatelný úrok (4-7%). Při půjčce 10 000 Kč na 5 měsíců při 7% zaplatíte navíc pouze necelých 300 Kč. Což je výrazně méně než kolik by činily výdaje za sepsání úvěrové smlouvy, ověření podpisů a prověření bonity dlužníka. Jako člen výboru SVJ bych si toto nikdy na triko nevzal.