Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #16419, Nákup auta a kniha jízd

Nákup auta a kniha jízd, Daně

14.1.2022 Daně

Dobrý den, mám dotaz ohledně pořízení vozidla pro právnickou osobu (s.r.o. plátce DPH). Dotaz zní, zda je možné i pokud je firma plátce DPH, vratku DPH z nákupu vozidla nepožadovat, dále snížit náklady za nákup na úroveň 80%, kdy vozidlo bude sloužit i k soukromým účelům, a to vše za účelem mít vozidlo v majetku firmy, odepisovat, ale využívat paušální výdaje za PHM ve výši 4 000 Kč, bez dokládání dokladů za PHM a hlavně evidenci knihy jízd? Jestli se nepletu, tak kniha jízd není ze zákona o účetnictví povinna, ale určuje ji až zákon o DPH. Pokud tedy o vratku DPH mít firma zájem nebude, je možné ji nevést? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vratku DPH můžete určitě neuplatňovat. Taktéž můžete volit paušál 4 000 Kč/měsíc (bude-li auto sloužit i k soukromým účelům - jinak 5 000 Kč/měsíc) místo účtování skutečných nákladů a tím se zbavit povinnosti vést knihu jízd.