Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #12426, Nulový příjem z podnikání

Nulový příjem z podnikání, Daně

13.1.2021 Daně

Dobrý den, jsem v současné době zaměstnancem v České republice. V loňském roce jsem vytvořil registraci živnostníka, ale ve skutečnosti jsem zatím nezačal podnikat. Pouze jsem převedl částku peněz ze svého soukromého účtu na můj obchodní účet. Mohu se, prosím, zeptat, zda musím za rok 2020 sám předložit jakýkoli daňový doklad týkající se samostatné obchodní činnosti, nebo to můj zaměstnavatel může udělat pro mě jako obvyklé pro zaměstnance bez uvedení jakýchkoli informací pro živnostníka, protože zde nebyla žádná činnost? Také jako živnostník, musím předložit jakoukoli zprávu za rok 2020 jakékoli instituci, pokud moje obchodní činnost ještě nezačala? Děkuji.

Dobrý den,

pokud jste v roce 2020 neměl z živnosti žádné zdanitelné příjmy, nezahrnujete svůj nulový příjem z živnosti do daňového přiznání (roční zúčtování daní Vám může provést zaměstnavatel). Doporučuje se informovat čestným prohlášením Finanční úřad o nulových příjmech z podnikání (též je třeba podat info zdravotní pojišťovně a ČSSZ).