Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #21108, Odpočet úroků za hypotéku

Jak získat výpis z katastru pro účely Ročního zúčtování daně (RZD) a uplatnit úroky z hypotéky?

30.3.2023 Daně

Dobrý den, rád bych se zeptal na Roční zúčtování daně (RZD). Účetní mého zaměstnavatele po mně požaduje doplnění o výpis z katastru nemovitostí se zkolaudovaným domem, jinak prý nemohu uplatnit úroky z hypotéky v RZD. Mám uzavřený hypotéční úvěr pro účely bydlení. Banka mi v souvislosti s placením hypotéčního úvěru vydala potvrzení o uhrazení zaplacených úrocích na tento úvěr - doložil jsem zaměstnavateli. Také jsme doložil stavební povolení a výpis z katastru. Co prosím stačí za výpis z katastru pro účely RZD? Pozemek je v mém vlastnictví se zápisem zástavního práva ve prospěch banky. Stavební povolení bylo vydáno na mého otce, protože byl dříve vlastníkem nemovitosti. Hypotéční úvěr je ale na mé jméno a na pozemek, který je v mém vlastnictví. Dům je dokončen, ale není zkolaudován, tudíž v katastru není vyznačen. Pro účely RZD účetní chce, abych dodal výpis z katastru se zápisem domu. Tvrdí, že pokud není zkolaudován, tak nemohu uplatnit úroky z hypotéky v RZD. Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den,

odpočet úroků za účelový úvěr na bydlení pro výstavbu domu lze uplatnit i bez kolaudace. Pokud se se mzdovou účetní vašeho zaměstnavatele nedomluvíte, můžete podat daňové přiznání sám.