Jak se počítá hlavní činnost a vedlejší činnost pro OSVČ a jak to ovlivní mé daně a odvody?

15.1.2023 Daně

Dobrý den, děkuji za Vaši minulou odpověď. Psal jste, že pokud pracuji na DPČ, tak se živnost stává vedlejší činností v případě, kdy příjem ze zaměstnání je minimálně ve výši min. mzdy (pro rok 2023 tedy 17 300 Kč). Jakmile bude v některém měsíci vaše hrubá mzda nižší než 17 300 Kč, stane se vaše podnikání činností hlavní. Takže mám tomu rozumět tak, že kdyby mi třeba leden vyšel tak jak píšete a únor již bych měl méně, tak od března budu již plně OSVČ? A jak bych se to pak danilo, a jak bych poté měl postupovat, když za mě platí zdravotní i sociální zaměstnavatel a jako OSVČ na hlavní činnosti také musím platit de facto 5 tis na sociální a zdravotní? Vůbec nevím co bych řekl paní účetní v práci. A za druhé kdybych pak za březen dostal opět hrubý plat nad 17 300 Kč, to by se má činnost stala opět vedlejší? Poslední otázka - měl jsem do prosince 2022 pozastavenou živ. činnost a na konci prosince jsem zašel na finančák, že ji chci opět obnovit, sepsal jsem žádost, paní to zpracovala a nyní koukám do živnost. rejstříku a stále mám psáno, že živnost je pozastavena. Myslíte, že je to z důvodu toho, že čekají jaký bude můj lednový plat/hrubá mzda na DPČ? Co se týče prosince, měl jsem plat na DPČ více jak 20 tis. Tak by mi živnost snad již měla být obnovena? Prosím poraďte, děkuji.

Dobrý den,

obnovení živnosti je zcela nezávislé na výši příjmu ze zaměstnání. Živnostenskému úřadu je jedno, jaký máte příjem z DPČ. Jaké datum jste uvedl v žádosti pro pokračování živnosti? Pokud k tomuto datu nebyla živnost obnovena, doporučuji kontaktovat živnostenský úřad. Odvody se obecně platí ze všech výdělků - bude-li vaše živnost činností hlavní, i nadále budete platit odvody z DPČ. V každém měsíci činnosti (zaměstnání a/nebo podnikání) musíte uhradit zálohy minimálně v zákonem stanovené minimální výši.