Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #15124, OSVČ nebo autorské honoráře

OSVČ nebo autorské honoráře, Daně

20.8.2021 Daně

Dobrý den, chci si založit účet na Patreonu (platforma pro měsíční předplatná za moje fotky) a fungovat jako fotograf. Částky, které mi přijdou budou tedy spadat pod autorské honoráře? Na internetu je bohužel spousta rozdílných názorů. Co jsem ale pochopil, tak do 10 000 Kč měsíčně se nic neřeší? Platby chodí v USD z USA na PayPal. Jsem student, takže sociální / zdravotní platí stát? Patreon k ceně předplatného přidává tzv. "sale tax" a tuto položku sám odvádí státu, odkud je předplatitel. Případně jako druhý názor byl, že se mám registrovat jako OSVČ (živnost není potřeba), ale skrz slevy na poplatníka nebudu nic platit do cca 194 000? Je to asi vyčerpávající dotaz, poradím se i s někým osobně, pomohlo by mě ale ukázat trochu směr ať vím na co se pak ptát, kde a jak to řešit :) Díky moc

Dobrý den,

za studenty stát sice platí sociální i zdravotní, ale v případě přivýdělku při studiu se Vám za určitých okolností sráží odvody i z brigád a ostatních příjmů (ale neplatí pro Vás hranice min. výše odvodů, tedy při nulovém výdělku nemusíte odvádět nic - na rozdíl od nestudujících podnikatelů, kteří odvody platí v min. výši nehledě na příjmy). Určitě neplatí "příjmy do 10 000 Kč není třeba řešit". Při celkovém ročním příjmu do 194 000 Kč bude výsledkem nulová daňová povinnost (přesto ale musíte za určitých okolností podat daňové přiznání nebo z příjmu srazit odvody). Nejprve je třeba rozmyslet, jestli si budete zakládat živnost nebo příjmy z Patreonu prohlásíte za autorské honoráře. Oboje má svá pro i proti. Autorské honoráře nepodléhají odvodům, ale nemůžete aplikovat vyšší výdajové paušály (60%). U živnosti můžete aplikovat vyšší výdajové paušály (60%), ale zdravotní se platí z každé koruny zisku a sociální od určité hranice. Při rozhodování tak zvažte očekávané roční příjmy a vše dobře propočítejte.