OSVČ neplátce DPH, Daně

8.3.2023 Daně

Dobrý den, jsem teprve nováček v podnikání a potřeboval bych si ujasnit jednu věc, tak se případně omlouvám za nevhodný dotaz. Chtěl bych se zeptat, jak to funguje, když nejsem plátce DPH, podnikám ke studiu na vedlejší poměr, na podnikatelské účely jsem si platil auto na leasing a pokud moje výdaje na podnikání byly vyšší, než příjmy, tak jak to bude probíhat se zálohou na sociální pojištění. A mohu si nějakým způsobem odečíst zaplacené DPH na podnikatelské účely od záloh na sociální pojištění? Může případně vzniknout i přeplatek a budou mi nějaké peníze vráceny? Nebo co mohu udělat s penězi, které jsem zaplatil za DPH, když nejsem plátce DPH? Děkuji.

Dobrý den,

neplátce DPH tuto daň vůbec neřeší (nakupuje vstupy včetně DPH, prodává zboží/služby bez DPH a nepodává přehled DPH/nemůže žádat o vrácení DPH). Plátce DPH prodává zboží/služby včetně DPH, takto vybranou DPH odevzdává státu poníženou o DPH na vstupech (nakupuje vstupy bez DPH). Ať už jste plátce či neplátce, DPH je vždy nezávislá na sociálních/zdravotních odvodech.