Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20837, OSVČ s nulovými příjmy

Jak zrušit živnostenský list a vyřešit problém s nehlášením nulových příjmů?

1.3.2023 Daně

Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu. V červnu 2019 jsem nastoupila do starobního důchodu a v říjnu 2019 jsem si pořídila živnostenský list pro případ, kdybych měla finanční nouzi, abych si přivydělala nějakou dekorací a jejím prodejem. Živnostenský list jsem vůbec nevyužila, už kvůli Covidu a jeho opatřením a nebo z důvodů zdravotních. Přiznám se, že jsem na ŽL dočista zapomněla. Nyní když se zhotovují datové schránky chci ŽL zruši. Nikdy jsem ho nevyužila a v budoucnu nevyužiji z důvodu zdravotních problémů. Dočetla jsem se, že bych měla hlásit každý rok i nulové příjmy a to jsem nedělala a dost mě to vyděsilo. Bojím se, abych se nedostala do nějakého problému z důvodu mojí nevědomosti. Prosím o radu, jak tento problém vyřešit. Moc děkuji za vaši odpověď, čas a ochotu. Děkuji

Dobrý den,

i v případě nulových příjmů mají živnostníci povinnost podávat přehledy OSSZ a zdravotní pojišťovně (finančnímu úřadu se nulové příjmy hlásit nemusí, byť i toto je doporučeno). Za rok 2023 podejte OSSZ a vaší zdravotní pojišťovně přehledy s nulovými příjmy a živnost zrušte.