Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #17152, Paušální daň a ostatní příjmy

Paušální daň a ostatní příjmy, Daně

4.3.2022 Daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat k přiznání daně z pronájmu. Jsem OSVČ a přihlášena k paušální dani. Mimo to mám příjem z pronájmu družstevního bytu. K tomuto příjmu mám podat samostatné daňové přiznání, které bude zohledňovat jen příjem z pronájmu bytu? Druhý dotaz se týká toho co je příjmem z bytu. Nájemné je 10 000 Kč. Zálohy za služby 3.000 Kč (zálohy jsou nájemcům zúčtovány). Zároveň platím poplatky družstvu mimo zálohy na služby ve výši 2.000 Kč (fond oprav, měsíční nájemné družstvu). Je měsíční příjem pro daňové účely roven 10.000 Kč nebo jen 8.000 Kč, tj. po odečtení plateb družstvu. Děkuji

Dobrý den,

máte-li příjmy z nájmu vyšší než 15 000 Kč/rok, budete muset podat daňové přiznání a všechny příjmy (i z živnosti) zdanit tak, jako byste v režimu paušální daně nebyla (samozřejmě se Vám počítají již zaplacené zálohy na daň z režimu paušální daně).

Zdanění nájmu - můžete uplatňovat buď skutečné náklady nebo paušál 30%, který by byl ve vašem případě výhodnější (danila byste jen 7 000 Kč).