Plátce DPH a DIČ, Daně

1.7.2021 Daně

Pokračování dotazu č. 14696: Dobrý den, velmi Vám děkuji za odpověď, tento dotaz lehce edituji, abychom si rozuměli :) Jsem student VŠ a vedle DPP jsem si na vedlejší činnost založila živnost (jde o copywriting a překlady). Kromě IČ mi bylo finančním úřadem skutečně přiděleno také DIČ. Co z toho pro mě vyplývá? Jsem tak automaticky plátcem daně? Pokud ano, co to obnáší? A jak si mám uvést tyto informace na faktury - 21% ke každé položce kterou fakturuji? Předem Vám velmi děkuji za odpověď a přeji krásný den,

Dobrý den,

pokud Vám bylo přiděleno DIČ (o což jste si musela požádat - plátcem DPH se začínající podnikatel nestává automaticky), jste plátcem DPH. Svým zákazníkům tak budete muset fakturovat s DPH (vaše služby budou pravděpodobně v sazbě 21%). Což nebude vadit zákazníkům, kteří jsou též plátci DPH (stát jim DPH vrátí). Pro neplátce DPH ale budete o 21% dražší.