Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #17234, Podvodníci strhli peníze z účtu

Podvodníci strhli peníze z účtu, Podvod

10.3.2022 Podvod

Dobrý den, mám problém s Hello Bank. Platbu (převod s účtu) potvrzuji otiskem prstu. Nyní mi byla stržena platba 48.78 EURO neoprávněně. Registroval jsem se do internetové hry, kde mělo být ověření pravosti za 1 euro, ale při dalších volbách a následné platbě na mě vyskočil požadavek ve výši 48.78, což jsem zrušil s tím, že to platit nebudu. A požadavek jsem odmítl. Dnes jsem zjistil, že platba mi byla stržená i když otiskem prstu ani jiným způsobem jsem platbu nepotvrdil. Tato platba byla 5 dní vidět jako "nezaúčtovaná" a nyní pohledem na stav účtu vidím stav "zaúčtováno". Banku jsem kontaktoval a prý bude zahájeno reklamační řízení, ale nedokážu pochopit, jak někdo může schválit platbu bez mé autorizace, tudíž dál nemám k bance důvěru a jejímu reklamačnímu řízení důvěru nemám samozřejmě tak, je možnost nechat banku prověřit nějakým auditorem nebo jiným podobným institutem? Děkuji

Dobrý den,

s největší pravděpodobností nebude pochybení na straně banky ale u Vás. Píšete, že platba byla na účtu nejprve jako nezaúčtovaná. Nejednalo se tak o klasickou platbu z účtu na účet - šlo o platbu kartou. Vy jste sdělil údaje o své platební kartě podvodníkům, kteří následně vaše data zneužili. První platbu jste jim dokonce sám autorizoval, ale tyto podvodné mechanismy fungují tak, že první autorizací obvykle nevědomky autorizujete i další platby (podvodníci si pak z vaší karty strhávají peníze bez dalších konfirmací).

Důrazně doporučuji kartu zablokovat a nechat si vystavit novou (strhávaní plateb ze strany podvodníků by se mohlo opakovat). Též Vám důrazně doporučuji se neúčastnit těchto podvodných aktivit a nesvěřovat nikomu takto nedůvěryhodnému údaje ke své kartě.