Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #10467, Pomoc cizinci s investicemi

Pomoc cizinci s investicemi, Podvod

17.6.2020 Podvod

Dobrý den, na služební email mi přišla žádost o spolupráci při investování velmi vysoké částky v US dolarech. Email nebyl ve spamu, zněl velmi seriózně (nebyly v něm běžné chyby, jako když překládáte na webu z cizího jazyka do angličtiny). Odpověděla jsem a přišlo mi Memorandum o porozumění vypracované právníkem ve Španělsku. Přes WhatsApp komunikuji s odesilatelem emailu, původem ze Španělska. Ujišťuje, že vše je legální, dokonce mi ukázal, jak našel můj firemní email na webu. Peníze jsou již v depozitu banky CIMB Bank Indonesia uloženy na mé jméno. Prozatím zná jen mé jméno a adresu, chtěl i ID osobního dokladu, ale z bezpečnostních důvodů jsem to zatím odmítla. Nijak na mne netlačí do podpisu. Mám však obavy cokoliv podepsat, po tom co jsem si tady v poradně přečetla. Setkali jste se již s takovým případem? Případně mohu naskenovat Memorandum a poslat k nahlédnutí. Děkuji.

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, kdy Vám neznámý cizinec slíbí zbohatnutí, ale bude to naopak on, kdo bude tahat peníze z Vás (nejdříve jen drobné částky pod smyšlenými záminkami - poplatky, daně, jiné výdaje, atd.). To že email vypadá slušně a věrohodně je normální - s nevěrohodným emailem by Vás podvodník těžko obral. Zeptejte se sama sebe - kdybyste potřebovala asistenci s investicemi, poslala byste své peníze zcela neznámému člověku do Rumunska?