Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #6059, Poslal jsem podvodníkovi peníze do zahraničí

Poslal jsem podvodníkovi peníze do zahraničí, Podvod

20.2.2019 Podvod

Hezký den, zareagoval jsem na inzerát na zahraničním elektronickém bazaru s ojetými vozy. Prodejce oznámil, že prodej a dodání vozidla zařídí společnost uShip, Inc, od které bych měl dostat fakturu. Faktura přišla, zdánlivě opravdu od uShip. Peníze jsem odeslal na bankovní účet v Irsku uvedený v e-mailu. Ještě ten den jsem byl kontaktován, že účet uvedený v e-mailu je chybný a že peníze mám místo toho odeslat na účet uvedený na faktuře. O tuto změnu jsem banku telefonicky požádal, banka vyhověla. Následně jsem ale pojal podezření. Komunikací a dalším zkoumáním ten den vyšlo najevo, že uShip, Inc. s transakcí nemá nic společného a že šlo o podvod. Hned jak byla následující den přístupná zákaznická linka banky, požádal jsem o storno transakce z důvodu podvodu. Banka dle jejího vyjádření požadavek storna úspěšně předala bance zahraniční. Původní příkaz i jeho změna byly zadány v pátek, žádost o storno transakce následující pondělí. Česká banka po několika týdnech sdělila, že zahraniční banka oznámila, že peníze nemohou být vráceny, neboť protistrana k vrácení neudělila souhlas. Věc jsem mezitím nahlásil i na Policii ČR. Co je v této chvíli vhodné provést? S podvodníkem jsem již dále nekomunikoval. Měl bych mu nyní napsat, že od obchodu odstupuji? Měl bych vyplnit a podat standardní "Žádost o vrácení neoprávněně přijatých finančních prostředků" a po uplynutí lhůty 4 týdnů banku požádat o zjištění reálných identifikačních údajů majitele cílového účtu? Mám bance napsat o podrobnosti k tomu, jak proběhla telefonická autorizace změny příkazu a zejména to, jakým způsobem banka ve věci komunikovala se zahraniční bankou a prozkoumat, zda nedošlo k pochybení v postupu, na základě kterého by se dala transakce reklamovat? Díky

Dobrý den,

Vaše peníze jsou bohužel nenávratně ztraceny. Jedná se o klasický podvod, kdy podvodník kolem Vás nasimuloval dokonalou virtuální realitu kupce, banky a přepravní společnosti. Všechny tyto entity jsou falešné a řízené podvodníkem, který sídlí v zemi s velmi špatnou vymahatelností práva (nejčastěji Afrika).

Zahraniční nákupy doporučuji řešit výhradně přes oficiální eshopy a bazarové zboží přes eBay, kde máte reference na prodejce a eBay ručí za podvody. Neznámému prodávajícímu bez referencí nemůžete nikdy poslat peníze předem.