Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #13697, Převod hypotéky od Modré pyramidy

Převod hypotéky od Modré pyramidy, Hypoteční poradna

KK

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké máte zkušenosti, když chce klient převést svou hypotéku od Modré Pyramidy do jiné banky. Co jsem četl na internetu případy z minulosti (cca rok 2015), tak zkušenosti jsou hodně špatné. Pyramida nespolupracuje, extrémně vysoké pokuty apod. Za rok a půl mi končí fixace a když se teď zajímám o refinancování, má finanční poradkyně z Pyramidy mi tvrdí, že úroky teď nejsou nízko, kde jsem takovou blbost slyšel. Je možné, protože Pyramida není banka, že budou mít v budoucnu ještě nižší úroky, aby nalákaly klienty? Nebo se mě jenom snaží oblbnout abych počkal až úroky vyrostou, a pak platil víc? Díky.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

předně je třeba zmínit, že od prosince 2016 platí novela Zákona o spotřebitelském úvěru, která radikálně snižuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. Zkušenosti z předchozích let jsou tak irelevantní. Hypotéku můžete doplatit ke konci fixace zcela bez sankcí. Úrokové sazby dosáhly svého dna během ledna 2021 a nyní pomalu rostou. Poradce z Modré pyramidy se mýlí a pravděpodobně tak činí s úmyslem odradit Vás od refinancování hypotéky (hájí zájmy své spořitelny). 

Pokud jste si úvěr sjednal po 12/2016 a od podpisu úvěrové smlouvy uplynuly min. 2 roky, pak Vám banka za předčasné splacení hypotéky může účtovat max. 1% ze splácené částky (max. 50 000 Kč) a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky, do kterých se dle vyjádření ČNB nesmí počítat úrokové náklady, ušlý zisk a v zásadě cokoliv mimo administrativy. Pravdou je, že zatímco ostatní banky toto respektují a účtují klientům 700 - 1 000 Kč, Komerční banka (včetně Modré pyramidy) účtuje klientům v rozporu se zákonem i vyšší desetitisíce. Klienti tak své spory řeší soudní cestou a před Finančního arbitra. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

11.9.2021, Běžný účet, Autor: Lenka Rutteová

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budete muset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si jej založíte dobrovolně, protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu a nejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jej legislativa nevyžaduje. V našem článku najdete všechny informace, které ohledně podnikatelských účtů pro začátek potřebujete.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

NL

#15362, Prohlášení poplatníka, Daně, 19.9.2021

Dobrý den, jsem zaměstnaná na DPP a DPČ u dvou různých zaměstnavatelů. Tím ze jsem studentkou jsem na první dohodu podepsala růžové prohlášení, ale u data zúčtovacího období jsem vyplnila pouze 6/2021 (jako za červen 2021). Tak to jsem postupovala i v červenci. V srpnu jsem nastoupila na druhou dohodu, kde jsem s doměním, že růžové prohlášení už mám neplatné, protože jsem ho vždy vyplňovala jen na daný měsíc, podepsala znova a teď se mi sešlo, že ani jedna z dohod mi nestrhla daň z platu. Toto už s jedním ze zaměstnavatelů řeším, ale zajímalo by mě, jak je to tedy s růžovým prohlášením, pokud tam rovnou zapíšu období, měsíc na který jsem chtěla aby platilo, tak je to tedy špatně a platí dokud ho neukončím? Děkuji

Dobrý den, prohlášení poplatníka platí pouze pro měsíce které vyplníte. Pokud jste neměla zaškrtnutý např. srpen a zaměstnavatel Vám přesto za tento měsíc slevu aplikoval, požádejte mzdovou účtárnu o korekci. 

S

#15361, Mohu znovu do insolvence?, Exekuce a insolvence, 19.9.2021

Dobrý den, chci se optat, zda je možné požádat o insolvenci znovu. Kamarádka totiž splatila prvni insolvenci v červenci 2018, pak se rozvedla a byla nucena si sehnat byt, takže si musela vzít nebankovní půjčku a odešla předčasně do důchodu. A teď má jen důchod a potřebovala by ty půjčky dát do insolvence. Celkem dluží 150 000 Kč a výše důchodu je 12 455 Kč.

Dobrý den, jak skončila insolvence v roce 2018? Pokud nebyly uhrazeny všechny přihlášené pohledávky a část dluhů byla prominuta, bude možné o další insolvenci požádat až za 10 let od data ukončení předchozí insolvence (červenec 2028).  Tento dotaz jste dnes do poradny zadala celkem 63x. Pokud byste měla jakékoliv další dotazy, stačí každý dotaz zadat vždy jen jednou (opakovaným zadáním dotazu nedostanete rychlejší ani jakkoliv lepší odpověď). 

J

#15360, Vklad vyšší hotovosti, Běžný účet, 18.9.2021

Dobrý den, babička mi věnovala 600 000 Kč, které měla doma a já bych je chtěla vložit na účet. Jak mám prokázat, kde jsem je vzala, kdyby to banka chtěla vědět?

Dobrý den, limit pro hotovostní transakce je 270 000 Kč již od roku 2004, tedy doporučuji neukládat do banky v jeden den více než tuto částku (a určitě netvrdit, že jste naráz dostala celých 600 000 Kč) - jinak byste si vystavila možné sankci až 0,5 mil. Kč. Přechovávat takto vysokou částku doma není rozumné. Pokud by Vás někdo vykradl či by došlo k živelné události (požár, vytopení vodou), přišla byste o všechno. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR