Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #15252, Příležitostný příjem do 30 000 Kč

Jak zdanit příjem z autorské smlouvy a zda se jedná o příležitostné příjmy?

5.9.2021 Daně

Dobrý den, jsem studentka VŠ s uměleckým zaměřením, mám podepsanou smlouvu o vytvoření a užití autorského díla, výdělek je do 30 000 Kč. Nejsem si jista, zda mám pro tento rok podat daňové přiznání a registrovat se k platbě sociálního a zdravotního pojištění na OSSZ, zdravotní pojišťovně a finančním úřadě. Jedná se o první výdělek prostřednictvím autorské smlouvy, nejsem registrována ani na živnostenském úřadě a zatím neplánuji zahájit samostatně výdělečnou činnost, připadal by tento výdělek tedy do příležitostných příjmů? Pracuji na DPP, zaměstnavatel strhává 15% srážkovou daň. Sčítaly by se i tyto příjmy s mým novým výdělkem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jedná se o příležitostný výdělek do 30 000 Kč, který danit nemusíte (ani není třeba si zřizovat živnost či se registrovat se k odvodům na zdravotní a sociální pojištění). DPP do 10 000 Kč/měsíc se daní srážkovou daní a nepočítá se do ostatních výdělků (díky podepsanému prohlášení poplatníka a uplatňování slevy na poplatníka byste žádnou daň ani z toho výdělku platit neměla a měla byste dostávat celou částku).