Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #12924, Proč banka nekontroluje hospodaření SVJ?

Proč banka nekontroluje hospodaření SVJ?, Reality

Sjednejte si hypotéku online
11.2.2021 Reality

Dobrý den, ohledně změny na transparentním účtě SVJ, Havanská 142. SVJ má účet u Raiffeisenbank. Vzhledem k tomu, že předseda SVJ od roku 2007 nevede účetnictví, požádal jsem Finanční úřad o kontrolu v prosinci 2019. V únoru jsem zjistila, že došlo na účtě ke zpětným změnám. Od roku 2012 do roku 2019, vždy odeslána odměna vlastníka, od roku 6.2. 2012 dopsáno zpětně sedm let, odměna vlastníka (manželka pana předsedy) která se z účtu SVJ zasílá 3 000 Kč měsíčně. Banka mi sdělila, že není možné dodatečně změny provádět. Přesto účet nezablokovala a manželka pana předsedy si přijde na 5 000 Kč měsíčně, 2 000 Kč za účetnictví, které nevede, jelikož účetnictví nevede v SVJ od 2007 nikdo. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úkolem banky není kontrolovat hospodaření SVJ ani sledovat oprávněnost transakcí provedených osobou, které SVJ dalo pravomoc nakládat s penězi na účtu. Taktéž není možné do historie účtu nic dopisovat zpětně (to je technicky zcela vyloučené). Je na členech SVJ, aby kontrolovali hospodaření SVJ a v případě podezření na trestný čin (zcizení prostředků předsedou SVJ nebo jeho manželkou) podali trestní oznámení.

Každé SVJ má povinnost vést účetnictví. Za vedení účetnictví se obvykle vyplácí odměna. Odměna se též obvykle vyplácí členům výboru SVJ. Nejste-li s jednáním výboru SVJ spokojeni, odvolejte jeho členy a zvolte si nové.