Jak se chránit při prodeji vozidla do zahraničí a přijetí platby přes PayPal?

5.7.2020 Podvod

Dobry den, prodavam vozidlo do zahranici. Kupujici po mne vyzaduje cislo uctu, jmeno uctu, iban, telefon a adresu, coz je tedy pochopitelne. Platit bude z uctu paypal na muj ucet. Nemam s tim zadne zkusenosti. Nemuze se jednat o nejaky podvod? Diky

Dobrý den,

v 99% případů, kdy na inzerát na českém online bazaru odpovídá cizinec, se jedná o podvod. Pokud prodáváte zcela unikátní sběratelskou věc, mohl by to být skutečný zájemce. Ale v opačném případě je to zcela nepochybně podvodník (Vy byste si také nekupoval běžně dostupnou ojetinu na rumunském online bazaru). Už proto, že skutečný zájemce by Vám neposílal peníze předem, ale auto by si sám vyzvedl a platil hotově.

Cílem těchto falešných kupujících je z Vás vytáhnout peníze. Napíší Vám, že už zaplatili, pak Vám napíší jménem banky (zfalšují web banky i veškerou komunikaci), že peníze jsou už na cestě, ale napřed musíte zaplatit poplatky, atd. a tímto způsobem z Vám budou jen tahat peníze.