Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #5792, Prodej auta a daň z příjmu

Jaké jsou pravidla pro prodej osobního automobilu po převodu v rámci rozvodového řízení?

21.1.2019 Daně

Mám osobní automobil, chci jej v rámci rozvodového řízení převést na manžela a ten jej chce obratem prodat. Nechci prodávat sama, abych nemusela ručit za skryté vady já, protože vůz používá stejně celá léta jen manžel. Jak je to v tomto případě s DPFO při prodeji brzy po převodu v rámci SJM?

Dobrý den,

je-li mezi datem nabytí a prodejem vozu více než 1 rok, je prodej osvobozen od daně z příjmu. V opačném případě je třeba prodej vozu zahrnout do daňového přiznání. Jako náklad si můžete uplatnit nabývací cenu vozu.

Je-li automobil psán na Vás, prodejte ho Vy (resp. s prodejem může asistovat manžel). Vyhnete se daním a navíc každý další majitel zapsaný v technickém průkazu snižuje hodnotu vozidla.