Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #12086, Prodej pozemku a daň z příjmu

Jak prodat rozestavěný dům bez placení daně z příjmu?

12.12.2020 Daně

Dobrý den, koupili jsme synovi v prosinci 2018 pozemek a nyní je na pozemku rozestavěný nezkolaudovaný dům. Jelikož jsem vážně onemocněla, rozhodli jsme se rozestavěný dům s pozemkem prodat. Manžel většinu prací dělal sám svépomocí. Bohužel syn nesplňuje podmínku 2 roky trv. bydliště ani 5 let vlastnictví. Je ještě i jiná možnost jak neplatit daň z příjmu? Mohl by prodat pozemek za stejnou cenu jakou jej nabyl a zbylá částka by byla za rozestavěný nezkolaudovaný dům? Lze to nějak vyřešit?Předem děkuji a přeji hezký den. S pozdravem

Dobrý den,

daň z příjmu se při prodeji nemovitosti platí pouze ze zisku (rozdíl mezi nabývací hodnotou a prodejní cenou). Od placení daně jsou osvobozeny tyto případy:

  • prodávající v nemovitosti bydlel min. 2 roky
  • prodávající nemovitost vlastnil min. 5 let
  • prodávající použije peníze z prodeje do jednoho roku na řešení vlastních bytových potřeb (koupí si jinou nemovitost)
  • REKLAMA